Letuška: Víc než jen úsměv ve vzduchu
Popis práce letušky/stevarda
Letušky jsou nepostradatelnou součástí každého letu - starají se o pohodlí a bezpečí všech na palubě. Před vzletem pečlivě zkontrolují veškeré vybavení, doplní zásoby a pomohou cestujícím s usazením. V průběhu cesty roznášejí občerstvení, řeší požadavky pasažérů a dbají na jejich spokojenost. Bezpečnost je pro ně vždy na prvním místě - názorně předvedou bezpečnostní pokyny, dohlíží na pořádek a v krizových situacích koordinují evakuaci. Tahle profese má své kouzlo - člověk procestuje svět, pozná spoustu kultur a potká zajímavé lidi. Není to ale práce pro každého. Letušky musí zvládat stres, být flexibilní, umět jednat s lidmi a ovládat cizí jazyky. Přesto je to pro mnohé vysněné povolání, které přináší radost z létání i služby druhým.
Požadavky na uchazeče
Práce letušky vyžaduje především milý přístup k lidem a profesionální chování za každé situace. Kdo chce létat, musí být komunikativní typ, co se rád baví s lidmi a má pro ně pochopení. V dnešní době je zásadní zvládat stresové situace a umět dobře fungovat v týmu. Letecké společnosti zpravidla hledají středoškoláky, kteří výborně ovládají angličtinu, a každý další jazyk je samozřejmě plus. Tato práce je fyzicky náročná, takže dobrá kondice a zdraví jsou nutností. Pokud máte zkušenosti s prací s lidmi, třeba z obchodu nebo restaurace, budete mít určitě výhodu.
Výhody a nevýhody profese
Být letuškou má svoje kouzlo, ale není to vždycky procházka růžovou zahradou. Jasně, můžete objevovat nádherná místa po celém světě a poznávat různé kultury, což je super. Navíc dostanete skvělé slevy na letenky - nejen pro sebe, ale i pro rodinu a kamarády. A když k tomu připočtete, že se během práce zdokonalíte v jazycích a potkáte spoustu zajímavých lidí, zní to jako sen.
Jenže má to i svoji druhou stránku. Musíte být hodně přizpůsobiví a zvládat stres. Někdy pracujete v noci, jindy brzy ráno, a často trávíte dlouhé hodiny v letadle. Ne každému tohle sedne. Navíc musíte být pořád ve střehu - nikdy nevíte, co se může stát. Ať už jde o zpoždění, turbulence nebo náročné cestující, je potřeba zachovat klid a profesionalitu. Proto tahle práce není pro každého - hodí se spíš pro lidi, kteří jsou odolní, umí dobře komunikovat a nezhroutí se při prvním problému.
Platové ohodnocení a benefity
Platy letušek u nás jsou různé a záleží hlavně na tom, jak dlouho už létají a pro jakou společnost pracují. Taky hodně závisí na tom, kam létají a jak si dokážou vyjednat podmínky. Když holka začíná, může počítat s nástupním platem kolem třiceti tisíc hrubého. Časem, když nasbírá zkušenosti a nalétá víc hodin, může si vydělat i dvakrát tolik. Šikovné letušky, co už mají něco za sebou a dělají pro velké aerolinky, berou klidně i přes šedesát tisíc hrubého měsíčně. K tomu mají super výhody - třeba levnější letenky pro sebe a rodinu, peníze na důchod, stravenky, kurzy jazyků nebo slevy na ubytko po celém světě. Je to sice náročná práce, ale zase poznáte svět a zažijete spoustu zajímavého. Proto to spoustu holek bere jako splněný sen, i když musí pracovat o víkendech a svátcích a směny jsou dost nepravidelné.
Kariérní růst a možnosti
Práce palubní průvodčí je skvělá volba pro ty, kdo chtějí růst a posouvat se dál. Čím déle v oboru pracujete a čím víc toho umíte, tím větší máte šanci dostat se na lepší místa. Třeba se můžete stát purserem, což je vlastně šéf celé posádky na palubě. To už je ale mnohem náročnější role - musíte hlídat práci ostatních a zajistit, aby se všichni pasažéři cítili bezpečně a spokojeně. Když máte potřebné papíry a zkušenosti, můžete to dotáhnout i do vedení aerolinek, třeba na pozici školitele nových letušek nebo do oddělení péče o zákazníky. K tomu se ale musíte dál vzdělávat a sbírat certifikáty. Některé holky po letech létání využijí své know-how jinak - najdou si práci v cestovkách, hotelech nebo začnou organizovat různé akce. Je fakt, že s praxí letušky se vám otevřou dveře do spousty zajímavých oborů.
Povolání | Průměrný plat (Kč/měsíc) | Požadované vzdělání | Náročnost práce (1-5) |
---|---|---|---|
Letuška/stevard | 35 000 | Středoškolské s maturitou | 4 |
Zdravotní sestra | 38 000 | Středoškolské s maturitou | 5 |
Učitel na základní škole | 33 000 | Vysokoškolské | 4 |
Tipy pro zájemce o profesi
Toužíte po životě mezi nebem a zemí jako palubní průvodčí? Je to sice lákavá představa, ale tahle práce má svá specifika a nároky. Perfektní angličtina je naprostý základ a k tomu se hodí přidat aspoň jeden další světový jazyk. Každý den totiž potkáváte cestující ze všech koutů světa. Samozřejmostí je upravený vzhled a profesionální vystupování. Letecké společnosti mají docela přísná pravidla ohledně výšky a váhy, která musíte splňovat. A nesmíte podcenit ani svoji fyzičku. Být letuška není žádný med - potřebujete dobrou kondici a pevné nervy. Než se do toho vrhnete, zamyslete se, jestli vám sedí život ve směnách a neustálé cestování. Pokud jste ale člověk, který se nebojí změn, rád komunikuje s lidmi a miluje poznávání nových míst, mohla by to být práce přesně pro vás.
Zajímavosti ze světa letušek/stevardů
Svět palubních průvodčích je fascinující a plný překvapení. Málokdo třeba ví, že první letuška byla Němka Else Kraus, která začala létat už v roce 1923. Tenkrát to byly hlavně zdravotní sestry, co se staraly o cestující, protože létání bylo ještě v počátcích. Dneska už je to úplně jiné - letušky a stevardi jsou z různých koutů světa a ovládají spoustu jazyků. Musí toho umět opravdu hodně - od péče o pasažéry přes zvládání krizových situací až po první pomoc. A když někdo propadne panice, musí ho dokázat uklidnit. Je to vlastně docela dřina, i když to tak nevypadá. Člověk je pořád na nohou, musí se vypořádat s časovými posuny a být neustále milý na cestující. I přes všechnu tu námahu ale tahle práce přitahuje spoustu lidí. Není divu - můžou cestovat po světě, poznávat různé kultury a být v kontaktu s lidmi.
Publikováno: 12. 02. 2025
Kategorie: práce